top of page

Kurumsal Dil

Erdem Karagöz


Neden bir kurumsal dilimiz olmalıdır? Nedir bu kurumsal dil?

Öncelikle şirketlerde ekipler farklı coğrafyalardan, farklı kültürel geçmişlerin izlerinden ve farklı bakış açıları ile oluşturulur. Bu farklılıklar kontrol edilmediğinde marka kimliği yerine kişilerin günlük algıları şirketin markası olarak algılanır.

“Kurumsal dil”, şirketinizin dâhili ve harici iletişim kurmak için kullandığı kelimeler ve görsellerden oluşur. Dâhili mesajlaşmadan web içeriğine, basın bültenlerine, yıllık raporlara ve reklam sloganlarına kadar kurumsal iletişimi bir bütün olarak etkiler.

Kurumsal dil bir marka yönetimi tarafından tasarlanabilir ancak tüm kurum aynı dili kullanmadığı sürece yönetilemez ve kontrol edilemez.

Biz birlikte güçlüyüz mesajı veren bir kurumda satıcının müşterilerine ”ben yaptım, bana göre böyle olmalı” mesajı şirketin amatör bir algıya sahip olduğunu gösterir. Steve Jobs “Küçük şirket yoktur küçük düşünen şirket vardır” derken sadece ciro ve hedeflerini değil en önemlisi insan kaynağını da ifade etmektedir.

Kurumsal kimliğin kurumsal dili parçası

İkna edici ve etkili iletişim, tutarlı, açık ve kişisel bir kurumsal dil gerektirir. Örneğin:

Tutarlı: Bir şirketteki mühendisler ve teknik destek ekipleri aynı bileşenleri tanımlamak için farklı terimler kullanırsa, karışıklık kaçınılmazdır. Ortaya çıkan ekstra netlik ihtiyacı, verimsizlik ve ek maliyetler yaratabilir. Açıkça tanımlanmış ve tutarlı teknik terimler kullanmak verimliliği artırır. Şirketlerde kritik nokta tutarlılığı sağlayan kişiler değil şirketin kurumsal iş akışı ve kurumsal hafızasıdır. O nedenle kişilerin ön plana çıktığı ben olmazsam burada işler yürümez dilini kullandığında müşteriler için tutarlılık ortadan kalkmış olacaktır.

Açık: Teknik jargonla dolu iletişim sadece alandaki uzmanlarla kurulıur. İlginin azaldığı, insanlar bireysel ve kurumsal faydayı algılamadığı anda kaçma eğilimindedir. Kitleye göre hazırlanmış basit, anlaşılır bir dil ilgi uyandırır ve markanıza güven oluşturur.

Kişisel: Müşterilerinizle kişisel düzeyde bağlantı kurmak için şirketinizin hedef kitlesini net bir şekilde tanımlaması ve doğru tonu kullanarak tutarlı bir şekilde hitap etmesi gerekir. Müşterilere onları önemsediğinizi göstermek ve kendinizi rakiplerinizden ayırmak için belirli bir dil stili geliştirin. Bu dil stili tüm ekip tarafından ortak bir şekilde servis edilmesi gerekir. Müşteriler, tedarikçiler, paydaşlar, farklı departmanlarda çalışanlar, rakipler oldukça zekidir ve zayıf nokta arama konusunda isteklidir.

Türkiye gibi aile şirketlerinin yoğun olduğu profesyonel desteğin az olduğu ülkelerde firmalar ve sektörler kurumsal sözlük ve özel tanımlar geliştirememektedir. O nedenle kurumsal dil için en iyi yol şirketin model yöneticilerinin dilini kullanmaktır. Karşısındaki kişiyi motive eden, cesaretlendiren, nezaket kurallarına uygun, sade, anlaşılır biz dili kullanılmalıdır.
Küresel şirketler 10 veya daha fazla dilde iletişim kurar. Çok dilli çevrimiçi kurumsal sözlük, yazarların, editörlerin ve çevirmenlerin doğru terimleri hızla belirlemelerine ve bunları tüm şirket dillerinde tüm belgeler ve çeviriler için tutarlı bir şekilde kullanmalarına yardımcı olur. Tanımlar veya terimlerin kullanımına ilişkin bilgiler gibi ek bilgiler, bu kılavuzları özellikle yararlı kılar.


Profesyonelce oluşturulmuş ve yönetilen kurumsal sözlükler, hem müşteri iletişimini hem de dahili mesajlaşmayı destekler. Operasyon, pazarlama ve satış departmanlarının aynı parçalar, ürünler veya süreçler için farklı isimler kullandığına hiç tanık oldunuz mu? Yalnız değilsiniz - birçok şirket, pahalı yanlış anlamalara yol açabilecek bu tür tutarsızlıklar yaşar. Merkezi bir kurumsal sözlük, netlik, tutarlılık ve verimlilik sağlar.


Kaynak https://www.lionbridge.com/blog/content-creation/how-do-you-define-and-manage-your-corporate-language/

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


1. Başlık

BİZE ULAŞIN

We'd love to hear from you

123-456-7890

  • White Facebook Icon

Find us on Facebook

bottom of page