top of page

Hayır Diyebilmek

Hayır diyebilmek gerekir.

Erdem KaragözÖzgüvenin en önemli göstergelerinden biri de hayır diyebilmektir. Düşünün hayır diyemediğiniz için üzerinize düşmeyen ne kadar iş yaptınız? Ne kadar cefa çektiniz? Hangi zorluklarla karşılaştınız? Hayır diyebilmek bir sanattır. Başkalarını kırmaktan korktuğumuz için sosyal çevremize, ailemize ait zamandan çalarız. Başkalarına saygısızlık yapmamak adına en sevdiklerimize saygısızlık yaparız. Çevremize, dostlarımıza, çalışma arkadaşlarımıza hayır diyebilme hakkımız vardır. Çocuklarımıza, çocuklarımızın bize hayır diyebilmeleri en doğal haklarıdır.


Hayır diyebilmek için insan kendini güçlü hissetmelidir. Hayır diyerek ileride ilişkilere zarar verilebileceğini düşünmemek gerekir. Hayır diyebilmek için net duruş sergilememiz gerektiği gibi hayır demenin nedenlerini uzun uzun anlatmaya gerek yoktur. Olaya şöyle bakmak gerekir, sizin bir hayır sözünüzle yıkılacak ilişki sağlam temellerde değildir. Böyle ilişkilerde tek taraflı, sonsuz fedakârlıklarla yürümez. 


Genç nesillerin yani çocuklarınızın daha kolay hayır diyebildiğinin farkında mısınız? Geçmişte bir çocuğa tam bir milyon kez sus, otur, sen küçüksün karışma, hayır sözü söylenirdi. 18 yaşına gelinceye kadar zihnine ve ruhuna 1 milyon kurşun sıkılan çocuk aldığı bilinçaltı mesajları ile hayır diyemiyordu. O nedenle evet demeyi alışkanlık haline getirenlerin hayır deme egzersizi yapması gerekir. Aynanın karşısına geçin, ben güçlüyüm, özgüvenim yerinde, istemediğim işleri bana kimse yaptıramaz dedikten sonra aynada yüzünüze bakarak HAYIR deyin.


Çocuğunuz ilköğretim birinci sınıfta okuma ve yazmayı öğrendi, karnesini getirdi, bilgisayarı da eskimiş sizden dizüstü bilgisayarı istiyor. Buna hayır diyemezseniz, üniversiteyi kazandığında helikopter, bitirdiğinde uzay mekiği almadan mutlu edemezsiniz.


Hayır derken üzgünüm ama… Tarzı kelimeler kullanarak konuşmaya başlamayın. Üzgünseniz niye yapıyorsunuz! Sadece karşınızdaki kişiye çok net olarak neden yapamayacağınızı açıklayın. Soru getirecek ucu açık ifadelerle konuşmayın. Kararlı olduğunuzu, özgüveniniz olduğunu hissettirin. Bakarız, sonra halledelim, siz başlayın ben de yardımcı olurum, umarım yaparız gibi kelimeler kullanmayın.


Hayır diyebilmek özgüven işi olduğu için çocuklarınız da size hayır dediklerinde kabul edin. Bunu kabul ederseniz, ileride de çocuğunuz başkalarına rahatlıkla hayır diyebilir. Hayır diyemezseniz, söz verirseniz tüm işleri siz yaparsınız. İşleri iyi yaptığınız sürece işler size verilir. Bir süre sonra sizi başkaları da keşfeder, size verilen işler için teşekkür bile edilmez. O nedenle hayır diyebilmeli insan.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


1. Başlık

BİZE ULAŞIN

We'd love to hear from you

123-456-7890

  • White Facebook Icon

Find us on Facebook

bottom of page