top of page

Negatif Düşünce Gücü!

Erdem Karagöz Negatif düşünce kalıpları, kişinin zihinsel sağlığını olumsuz etkileyen, olumsuz duygulara ve davranışlara yol açabilen düşünce alışkanlıklarıdır. Bu kalıplar, kişinin olumsuz bir şekilde olayları algılamasına ve kendine zarar vermesine neden olabilir. İşte bazı yaygın negatif düşünce kalıpları ve nasıl engellendikleri:

Siyah-Beyaz Düşünme (İki Uçlu Düşünme): Bu düşünce kalıbında, olayları ya sadece iyi ya da sadece kötü olarak görme eğilimi vardır. Bu tür düşünce kalıbı, gerçekçi bir bakış açısından uzaklaşmanıza neden olur. Engelleme: Daha dengeli bir perspektife sahip olmak için, olayların farklı yönlerini görmeye çalışın. Gri alanları keşfedin ve hiç bir şeyin sonsuza kadar kötü ya da sonsuza kadar mükemmel olacağını düşünmeden aksiyon alın.

Olumsuz Filtreleme: Bu durumda, kişi olaylardan sadece olumsuz olanları hatırlama ve vurgulama eğilimindedir. Olumlu olanları görmez veya değerlendirmezler. Engelleme: Olumlu olayları ve deneyimleri hatırlamaya çalışın ve bu olumlu noktalara odaklanın. Amigdala bölgesinde güncelleme yapın olaylar yada insanlar hakkında ilk düşüncenizin kesinlikle doğru olduğunu düşünmeyin. Beyin ilk kayıtlardan sonra filtre geliştirir ve ona göre anlam yükler. Siz olaylar ve insanlar hakkında güncel bakış açısı geliştirin.

Kişiselleştirme: Bu kalıpta, kişi başkalarının davranışlarını ya da olayları kendi üzerine alır ve kendini sorumlu hisseder. Bu durum çocukluğunuzu nasıl geçirdiğinizden kendinize ve insanlara nasıl anlam yüklediğinize bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bir grupta ortaya atılan olumsuz bir durumu hemen üzerinize alıyorsunuz destek alın, konuşan kişi ile yüzleşim. Zannetmeyin, farz etmeyin sorun! Engelleme: Başkalarının davranışlarından veya olaylardan sorumlu olmadığınızı hatırlayın.


Katastrofik Düşünme: Bu düşünce kalıbı, olasılıkla gerçekleşmeyecek en kötü senaryoyu düşünme eğilimini ifade eder. Bu, stres ve anksiyeteyi artırabilir.Bazı insanlar mutsuzluktan mutlu olurlar! En olumsuzunu düşünüp kendilerini güvene aldıklarını zannederler. Beyin bu süreçte sizin ağzından çıkan kelimeleri emir olarak algılar ve yerine getirmek için tüm organlara görev dağıtır. Şimdi düşünün beyninizin size hizmet etmesi için kötü senaryoya mu ihtiyacı var? Yoksa sürekli mükemmelleşme yolunda olan pozitif senaryoya mı? Engelleme: Gerçekçi senaryolara odaklanmaya çalışın ve korkuyla başa çıkma becerilerini geliştirin. Korkular sizin eylemlerinizi engellemesin, kaosa sokmasın. Korkular erteleme, vazgeçme yarattığında negatif bir sarmala girer ve hata yapmaktan korkarak hiç bir şey yapmazsınız. Korkular vardır ve siz yüzleştikçe öğretmeniniz olacaktır.

Etiketleme ve Kendini Etiketleme: Kişi kendini veya başkalarını olumsuz etiketler veya sınıflandırır. Bu tür etiketlemeler kişinin öz saygısını düşürebilir. Öz saygısı düşük insanlar reddedilmekten korkarlar. Kendilerini ve çevresindeki insanları olumsuz etiketleyerek hak ettikleri yaşamdan uzaklaştırırlar. Engelleme: Kendinizi olumsuz etiketlemek yerine objektif bir şekilde kendinizi değerlendirin ve olumsuz düşüncelerinizi sorgulayın.

Şartlandırılmış Tepkiler: Geçmişteki deneyimlere dayanarak geleceği tahmin etme eğilimi. Geçmişteki olumsuz deneyimler, gelecekteki olasılıkları kısıtlayabilir. Engelleme: Geleceği daha açık bir şekilde ele alarak geçmiş deneyimlerin geleceğinizi sınırlamadığını anlayın.

Beklentiler ve Zorunluluklar: Kendinize veya başkalarına çok yüksek beklentiler ve zorunluluklar koyma.Ulaşılamayan anlamsız beklentiler gerçeklemediğinde negatif ortam oluşur. Bu, kişinin sürekli olarak tatmin olmamasına ve mutsuz hissetmesine neden olabilir. Engelleme: Kendinize makul beklentiler koyun ve kendinizi gereksiz stres ve baskılardan koruyun. Gerektiğinde beklentilerinizi güncelleyin.

Sürekli Karşılaştırma: Kendinizi diğer insanlarla sürekli olarak karşılaştırma eğilimi. Bu, öz saygınızı düşürebilir.Kıyaslama bireysel gelişiminizin önündeki önemli engellerden biridir. Her hafta küçük farklar yaratabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Engelleme: Kendinizi benzersiz bir birey olarak kabul edin ve kendi değerinizi tanıyın.Sürekli gelişim için sadece kendinize odaklanın. Başkalarından öğrenin ancak kendiniz ile karşılaştırmayın.


Negatif düşünce gücü negatif insanlarla katlanarak size ulaşır. O nedenle yukarıdaki olumsuz alışkanlıklardan kurtulurken pozitif insanların bulunduğu bir yaşamı seçin.

26 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


1. Başlık

BİZE ULAŞIN

We'd love to hear from you

123-456-7890

  • White Facebook Icon

Find us on Facebook

bottom of page