top of page

Gayrimenkul Satışında Karar Yorgunluğu

 


Erdem Karagöz

 

Başka hiçbir şey, bir ev satın almak veya bir gayrimenkul yatırımı yapmak kadar heyecan verici olamaz. Fakat bu süreç, birden fazla teklif aldığınızda veya çok seçenekle karşı karşıya kaldığınızda, beklenmedik bir karmaşaya dönüşebilir. Bu durumda, karar yorgunluğu yaşamak oldukça doğaldır. Peki, bu durumla başa çıkmak ve müşteriyi karar vermeye teşvik etmek mümkün mü? İşte, kafası karışmış müşterilere karar yorgunluğunu satışa çevirmenin yolları:

 

Odaklanma ve İhtiyaçları Belirleme

 

İnstagramda aynı anda onlarca reklam bırakan bir müşteri grubundan bahsediyoruz. Farklı fiyatlar, ödeme koşulları, farklı lokasyonlar ,farklı projeler sunulmuş ve hayatında vereceği önemli bir karara imza atması bekleniyor. İşte bu durumda nelere yapmalısınız bunları paylaşıyorum. Müşterinizin gerçek ihtiyaçlarını anlamak, karar yorgunluğunu azaltmanın ilk adımıdır. Hangi özelliklerin, hangi lokasyonların ve hangi bütçenin müşteriniz için öncelikli olduğunu belirleyin. Bu, seçenekleri filtrelemenize ve daha odaklı bir liste oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bunu yaparken mutlaka yazılı hale getirin. Müşterinize görselleştirin. Tam olarak aradığınız bu mudur diye sorun.

Unutmayın masayı kuran oyunu kazanır. Müşteriniz onlarca kişi ile görüştükten sonra size gelirse kafasında yüzlerce soru, şüphe geliştirir.  O nedenle davet sürecine hızlı geçmeniz gerekir. Satış diş çekmeye benzer süresi uzarsa acı verir. Müşteri başkaları tarafından manipüle edilmeden, aşırı vaat tuzağına düşürülmeden sizinle fiziksel temas sağlamalıdır.

 

Seçenekleri Daraltma ve Kişiselleştirme

 

Müşterinizin isteklerini temel alarak, geniş yelpazedeki seçenekleri daraltın. Müşterinizin tercihlerine en uygun olan gayrimenkulleri belirlemek için daha spesifik özelliklere ve gereksinimlere odaklanın. Bu şekilde, müşterinizin karar vermesi daha kolay hale gelebilir. Müşteriniz zaten onlarca firmadan aldığı teklif öneriler ile oldukça yoğun bir karar yorgunluğu yaşıyor. Üstelik bu karar yorgunluğu hem analitik hem de duygusal bir baskı oluşturmaktadır. O nedenle en fazla üç seçenek sunun. Bu aşamaya kadar müşterinin güvenini kazanmak için kişisel bir satış danışmanlığı yapın ve uzmanlığınızı satın.

 

Somut Örnekler ve Görseller Sunma

 

Karar verme sürecini kolaylaştırmak için somut örnekler ve görseller kullanın. Özellikle, müşterinizin ilgisini çekebilecek gayrimenkul detaylarını, fotoğrafları ve videoları paylaşın. Bu, onların daha net bir vizyon oluşturmalarına yardımcı olabilir. Örnek daire ve yaşam alanlarını fiziksel olarak deneyimlemesini sağlayın. Amerikan tarzı ocakta kek ve kahve kokuları ile evlerini gezdirin. Ait olmalarını sağlayın, özel eşyalarını nereye yerleştireceklerini düşünmelerine izin verin. Her müşterinize satın almış gibi davranın, cesaretlendirin ve yatırımları için takdir edin.

 

 Referanslar ve Olumlu Deneyimler

 

Geçmişteki başarılı satışlarınız veya memnun kalan müşterilerinizin referanslarını paylaşın. Bu, güven oluşturmanıza ve müşterinizin daha rahat bir şekilde karar vermesine yardımcı olabilir. Özellikle benzer mesleklerden ya da benzer bölgelerden insanların deneyimleri karar alma yorgunluğunu azaltmada önemli bir etkendir. Bunu yapmanın en etkili yolu mutlu müşterilerden 45-90 saniyelik video istemektir. Evli, çocuklu bir çiftin deneyim paylaşımı, yatırımcıların kazandıran değer paylaşımı satışta oldukça önemlidir. Bu videoları alabilmek için satın alan müşterilerinize vaat etmediğiniz bir sürpriz yapın.

 

 Uzman Danışmanlık ve Destek

 

Profesyonel bir gayrimenkul danışmanının uzmanlığı, müşterinizin karar yorgunluğunu hafifletebilir. Doğru yönlendirme ve uzman tavsiyesi, müşterinizi daha bilinçli bir şekilde yönlendirebilir. Sektörde kaç yıllık olursanız olun uzmanlık satmayı, imaj ve algı yönetimini öğrenin. Bu yolculukta müşterinin doğru bir yatırım danışmanı ile karşılaştığını bilmesi gerekir. Müşteriye kendini ifade etme ve özgürlük alanı bırakırken kritik noktalarda uzmanlığınızı hissettirin. Analitik insanlara istatistik bilgileri yoğunlaştırın duygusal insanlara başarı hikayeleri anlatın. Her zaman pozitif sorun çözücü ve kolaylaştırıcı olun. Çünkü uzmanlık ve destek size sadece satış getirmeyecek yeni referans zinciri olacaktır.

 

Esneklik ve Sabır

 

Karar verme sürecinin esnek olduğunu hatırlatın. Müşterinizin ihtiyaçları ve tercihleri doğrultusunda zaman tanıyın. Kararın aceleye gelmediğini vurgulayarak, müşterinize rahat bir ortam sağlayın. Müşterileri asla kataloglara koymayın! Bu kesin satın alır bu asla almaz diye düşünmeyin. Herkesin cebinde sizin gayrimenkulünüzü alacak parası, kararı ve yetkisi olduğunu düşünerek yüksek motivasyonla hizmet verin.

 

 Duygusal Bağ Kurma ve Empati

 

Müşterinizin duygularını anlamak ve empati göstermek, satış sürecinde önemli bir rol oynar. Onların endişelerini ve isteklerini anlamak, güven oluşturarak daha sağlam bir ilişki kurmanıza yardımcı olabilir. Burada bir doktor gibi davranın endişeleri, korkuları, pişmanlıkları başkalarının yaşadığı olumsuz deneyimleri öğrenin ve bu süreçleri sizin, şirketinizin nasıl aştığınızı anlatın.

 

Soru sormuyorlarsa Siz Sorun

Karar yorgunluğu nedeni ile kafası karışık insanlar size güvenmezse soru sormazlar. Satış kaçırmanın en önemli nedenlerinden biri de bilgi, deneyim eksikliği olan insanların soru sormamasıdır. Siz olası soruları sorun. Müşteri sizden ayrıldıktan sonra biraz düşünelim derse asla yalnız düşünmelerine sizin vermeyin. Uzman olarak birlikte düşünelim teklifini iletin. Bu alanda danışmanım eşiniz, arkadaşınız ile konuşmak isterseniz mutlaka beni de davet edin. Sizin avantajınıza olacaktır. Birlikte eksikleri tamamlarız mesajını iletin.

 

Tacizsiz Takip

 

Karar aşamasında müşterinizi takip ederken hangi kanaldan, ne zaman iletişim kurabileceğinizi öğrenin. Mutlaka onun kullandığı kanalları kullanın. Gereksiz zamanlarda taciz etmeden takip edin. Aynı konuda en fazla iki kez arayın. Yeni gelişme ve fırsatlar sağlayın ve bu konularda zaman baskısı altına alın. Müşterinizi sadece satış için aramayın aranızda bir profesyonel dostluk ve yatırım danışmanı ilişkisi geliştirin.

 

Satışın Matematiğini Çözün

Faizler ve enflasyonun çok yüksek olduğu ülkelerde parasını bankaya yatıranların enflasyona nasıl yedik düştüklerini fiziksel örneklerle anlatın. Reel enflasyonu ve kaybetme korkusunu hissettirin. Gayrimenkulün yatırım değerini ve matematiğini iyi anlatın. Yatırımcıların, sporcuların, siyaset insanların, sanatçıların neden gayrimenkul yatırımları yaptığını anlatın. Kira getirisi, amortisman süreleri ve kazançlarını anlatın. Özellikle faizde parası olanlara peşinat sonrasını faiz gelirleri ödeme alternatiflerini planlarınızda paylaşın.

 

Karar yorgunluğu, büyük kararlar verirken karşılaşılan yaygın bir durumdur. Ancak, doğru yaklaşım ve yönlendirme ile bu durum üstesinden gelinebilir. Müşterinizin ihtiyaçlarına odaklanmak, doğru seçenekleri sunmak ve güvenilir bir rehberlik sağlamak, onların karar verme sürecini kolaylaştıracaktır.

 

Karar yorgunluğu, daha iyi bir karar verme sürecinin parçası olabilir. Müşterinizin ihtiyaçlarına uygun gayrimenkulü bulmalarına yardımcı olmak için sabır, anlayış ve profesyonel destekle, karar vermelerini kolaylaştırabilirsiniz. Karar yorgunluğunu çözen danışmanlar hızlı satış yapacaklardır.29 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


1. Başlık

BİZE ULAŞIN

We'd love to hear from you

123-456-7890

  • White Facebook Icon

Find us on Facebook

bottom of page