top of page

İçsel Motivasyonu Arttırmak

Türk işi ikna ve satış iknası kitapları yazarı Erdem Karagöz sizi farklı kılan motivasyonun dışsal ve başkalarına bağımlı olduğunuz motivasyon değil gerçek motivasyonun kendi içsel motivasyonunuz olduğunu anlatan yazısıİçsel Motivasyonu Artırmak

Erdem Karagöz

Herhangi bir şeyde ısrar etmek için, beyinde çabayı başlatan ve sürdüren mekanizmalara ihtiyacımız var. Onlar olmadan eylemi başlatamaz veya sürdüremeyiz (Deci ve Ryan, 2008).

Bunları sürekli dışarıdan ödül ve ceza ile başaramazsınız. Çünkü dışsal motivasyonlar sizin kontrolünüzde değildir. “Parasal ödüller içsel motivasyonun yerini tutmaz.” -Edward Deming

İçsel motivasyon, gerçekten zevk aldığınız ve kendinizi baskı altında veya zorunlu hissetmediğiniz anlarda beslenir. Bunlar, zamanın uçup gittiği yerde yaptığımız şeylerdir.

Motivasyon ne yaptığımızı, bir şeyi nasıl yaptığımızı ve ne kadar başardığımızı belirleyen şeydir. Performansımızın ancak motivasyonumuz kadar iyi olduğu test edilmiş ve kanıtlanmıştır. Ne kadar az ilham alırsak, performansımız o kadar zayıf olur. Akranlarınız motivasyonsuzsa ve çevrenizi zehirli hissediyorsanız tek ilham kaynağına yani kendinize ihtiyacınız olacaksınız.

İşte tam burada içsel motivasyon için Edward Deci ve Richard Ryan'a göre, bireyler arasında gördüğümüz motivasyon çeşitliliği sadece psikolojik mekanizmalarda değil, sosyokültürel koşullarda bulunur sözünü hatırlamanız gerekir. İnsan beyninde çabayı başlatan, sürdüren bir sistem vardır. Ancak içinde bulunduğunuz olumsuz çevre güçlü nedenleriniz yoksa sizin motivasyonunuzu sömürür. Eyleme geçmenizi, başarılı olmanızı engelleyen alışkanlıklar ve mazeretler sağlar.

Koşullar ve çevreler bizi “yabancılaşmış ve mekanikleşmiş ya da pasif ve hoşnutsuz” bırakabilir (Deci ve Ryan, 2008). İşte o nedenle “İnsan, birlikte en çok zaman geçirdiği beş kişinin ortalamasıdır.” Jim Rohn

Çevreniz içsel motivasyonu yüksek insanlara dolu ise takım sinerjisi söylemlerle değil eylemlerle sizi geliştirir.

İçsel motivasyon için birey olarak merak ve tatmin duygunuzu yüksek tuttuğunuz sürece başarınız artacaktır. Kişisel zafer listelerinizi hazırlayın.

Özerklik – insanların seçimleri olduğuna inanmaları gerekir.

İlişki – insanların başkalarıyla olan bağlantılarını derinleştirmesi gerekir.

Çalışmalarınızı daha yüksek bir amaca bağlayın (politik, ahlaki, manevi veya kurumsal).

Yetkinlik – insanların doğru becerilere ve bunları gösterme fırsatına sahip olmaları gerekir.

Hayatınızı özetleyecek bir cümle ile kendinizi tanımlayın! Ya da bu cümleye ulaşmak için çalışın!

Sizi heyecanlandıran, gurur duymanızı sağlayan, keyifli ve ilham verici kaleler inşa edin. Sizi bulunduğunuz yerden daha iyi bir yere taşıyacak tutkular bulun. Gerçek tutku sizi esnek, daha iş birlikçi ve süreçten keyif alan birine dönüştürecektir.

Mutlu ve enerjisi yüksek insanların daha üretken, zeki ve yaratıcı olduğu gerçeğini biliyorsak içsel motivasyonumuzun başkaları tarafından değersizleştirilmesine izin vermeyiz. Çünkü biz kendimize verdiğimiz değer kadar değerliyiz. Biz izin vermeden kimse bize zarar veremez.

Kendiniz için neler mi yapabilirsiniz?

Kendiniz için en sevdiğiniz işlerin listesini yapın. Molalar verin (odaklanmanız gereken işlerde pomodoro tekniği kullanabilirsiniz). İyi zamanlarınızı hatırlayın, yeni insanlar tanıyacağınız etkinliklere katılın, sevdikleriniz ile zaman geçirin. Ertelemeyi bırakın ve sadece yapın. İlk adım her zaman zordur başlayın. “Just Do It” Nike

Sağlıklı kalın, isteklerinizi net olarak belirleyin. Küçük disiplinler belirleyin örneğin günlük tutun.

Duygularınızın farkında olun. "Seni kıran yük değil, onu taşıma şeklindir." - Lou Holtz

Cuma gecesi geç saatlerde anatomi kitaplarını okuyan tıp öğrencisi ya Pazartesi günü bir sınava hazırlanıyor ya da gelecekteki hayat kurtarmaya hazırlanıyor (Grenny, 2019). Algı her şeydir.

 

Bu konu neden önemli?


Çünkü sizi motive eden dışsal kaynakların manipülasyonlarına kapalı olmak ve yalnız başına ikende motive olmanız gerekir. Hayatta kalmak için güçlü nedenlere ihtiyacınız var. Onları keşfetmeniz için düşünmeye ve sorgulamaya.


Başkalarından yardım alabilir, öğrenebilirsiniz ancak hayatınıza ait kararları sizin yönetmeniz gerekir. İşte o nedenle hemen içsel motivasyon için 10 güçlü neden ve her zaman canlı tutacağınız 3 tutku bulun.Onları yaşatmak için her zaman kendinizin en güncel versiyonu olun.


Bu yazı sizi motive etti mi?

Motive olduysanız hemen eyleme geçin! Çünkü sadece şimdiyi yönetebilirsiniz. Geçmişte çok başarısız ya da çok başarılı olmanızın önemi yoktur. Ya da gelecekte çok büyük hedeflerinizin olmasının ve/veya hiçbir hedefinizin olmamasının! Şimdi ve burada ne yapıyorsunuz? Hayatınıza nasıl dokunuyorsunuz önemli olan daha iyisi için şimdi ve burada gösterdiğiniz çabadır.

Harekete geçin ve kendi değişiminizi başlatın.

10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


1. Başlık

BİZE ULAŞIN

We'd love to hear from you

123-456-7890

  • White Facebook Icon

Find us on Facebook

bottom of page